اقدامات لازم در کار با کودک دارای حس لامسه تندکار

نظرات [1]

اقدامات لازم در کار با کودک دارای حس لامسه تندکارالامسه تندکار
الف) آنچه والدین باید انجام دهند
قبل از ایکه درمانگر کا رش را آغاز کند بایستی والدین کودک به منظور نحوه ی رفتار صحیح با کودک مورد مشاوره قرار بگیرند. رفتار های بجا، به موقع و مناسب والدین فرآیند درمان را تسهیل خواهد کرد.رفتارهای زیر از جمله اندک مواردی است که می توان به والدین توصیه نمود.
-1از پوشیدن لباسهای زبر، خشن و سنگین به کودک خودداری نمایید.
-2درجه حرارت هتاق کودک را معتدل نگه داشته به ویژه خیلی گرم نباشد.
-3از لیف و حوله ی ملایم برای شستشوی کودک استفاده شود و همچنین از برس و شانه ی نرم.
-4به آرامی و با فشار آب کم و دمای مناسب کودک را استحمام نمایید.
-5از بغل کردن و فشردن زیاد کودک اجتناب نمایید.
-6جای خوابیدن کودک از حیث میزان فضا، جنس لوازم خواب مناسب باشد.
-7این کودکان به دلیل همین حساسیت بیش از اندازه ممکن است زیاد در خواب غلت بزنند
ب)آنچه درمانگر باید انجام دهد
-1در آغاز درمان ، درمانگر باید کودک را آزاد بگذارد تا به بازیهای مورد علاقه اش بپردازد. او ممکن است با اعضائ بدنش بازی کند یا در فضا های غیر طبیعی بنشیند.این آزادی به کودک اطمینان و قوت قلب می بخشد و رابطه ی او را با درمانگر نیز تسهیل می نماید.
-2درمانگر باید تماس لمسی خود را با کودک از آنچه کودک به آن علاقه دارد آغاز نماید. فعالیت هایی مثل نوازش کردن گونه ، سر، پیشانی و به تدریج انجام تحریکات ملایم سایر قسمتهای بدن
می تواند مفید باشد. گاهی ممکن است لازم باشد درمانگر ضمن تمرکز بر روش درمان حسی در پیش گرفته شده از موسیقی یا استفاده از روشهای رفتاری و تشویقی برای اثر بخشی روش حسی کمک بگیرد.
-3هم چنانکه درمانگر تحریکات لمسی و ملایم بر روی هر نقطه ی بدن کودک را انجام می دهد می تواند از کودک بخواهد تا نام هر قسمت از بدن را نیز بگوید.
-4در این مرحله درمانگر بهتراست از تحریکاتی که توسط خود او بر روی کودک انجام می شود فاصله گرفته و از برخی محرکهای خارجی و یا ابزاری خاص برای تحریک کودک نیز استفاده نماید.
تمرینات رفع حساسیت تا جایی باید ادامه یابد که کودک در مقابل محرکهای لمسی گوناگون واکنش طبیعی نشان داده و در مرحله ی بعد وارد فرآیند ادراکی شده و به تمیز و ادراک محرکهای لمسی گوناگون بپردازدُ

ارسال شده توسط:محمود فروزان مهر در تاریخ: دوشنبه 26 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 01:06 ب.ظ موضوع:
Rabbit Hole - Translated By Theme Studio - Powered By BlogSky - All rights Reserved